Aquacośtam, BW, Holender… Co to wszystko znaczy!?

Akwarium w stylu holenderskim.
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/File:The_Enchanted_Garden_by_Shay_Fertig.jpg

Początkujący akwarysta często nie wie co oznaczają te wszystkie nazwy, skróty i akronimy przewijające się często na stronach, grupach i forach internetowych. Tym samym zdarza się, że nie wie tak na prawdę jaki rodzaj szkiełka leży w jego kręgu zainteresowań. Spróbuję zatem przybliżyć Wam kilka pojęć oraz typy najczęściej pojawiających się akwariów.

Podział ze względu na wystrój:

 • Naturalne. Akwarium w stylu naturalnym to po prostu akwaria inspirowane naturą. Akwaryści w tych szkiełkach tworzą często łąki, góry i lasy. Niektórzy łączą styl naturalny z japońskim, gdyż to z Kraju Kwitnącej Wiśni przybyła moda na te cuda aquascapingu.
 • Biotopowe, środowiskowe. Akwaria mające na celu jak najwierniejsze odwzorowanie wycinka danego środowiska wliczając w to i wystrój i żyjące tam ryby.
 • Black Water, BW. Jak sama angielska nazwa wskazuje są to wody czarne, odwzorowujące wody występujące głownie w Ameryce Południowej. Najczęściej więc mowa o biotopach Ameryki Południowej ale czarne wody, wbrew pozorom zdarzają się również w innych częściach świata, w tym w Polsce (torfianki). BW charakteryzuje bursztynowy kolor wody, brak roślin, miękka, kwaśna i jałowa woda, butwiejące liście czy gałęzie.
 • Solniczka, Morszczak. Tutaj nietrudno domyślić się, że chodzi o akwarium morskie. Często charakterystycznie piękne i kolorowe z falującymi koralowcami oraz punktem dla wielu rozpoznawczym – rybką „Nemo” (Błazenkiem).
 • Japońskie czyli iwagumi, ryuboku, i mizube. Akwaria w stylu naturalnym, wywodzące się z Japonii właśnie, których styl rozpowszechnił przede wszystkim wybitny fotograf i akwarysta Takashi Amano.
 • Roślinniak. Ogólne określenie akwarium, w którym przeważającym elementem są właśnie rośliny. Najczęściej mianem tym określane są szkiełka, w których roślinki zajmują większość przestrzeni, jednak nie podlegają one regułom konkretnego stylu, jak np. Holender.
 • Holender to z kolei akwarium roślinne w stylu holenderskim, gdzie jasno sprecyzowane są reguły dotyczące ilości gatunków roślin, w tym również czerwonych oraz równie klarownie określony jest sposób ich rozplanowania w zbiorniku.

Podział ze względu na technikę:

LT, Low Tech to z założenia zbiornik, w którym ogranicza się lub eliminuje całkowicie potrzebę użycia zdobyczy techniki, jak chemia, filtracja itd., w taki sposób aby cały ten ekosystem był jak najbardziej samowystarczalny.

HT, High Tech. To całkowita odwrotność LT. W HT można często już zobaczyć zastosowanie różnych nowoczesnych rozwiązań technicznych, takich jak m.in. komputerów sterujących dozowaniem np. nawozów cze CO2 na podstawie badań pH przy pomocy sondy. Według niektórych jest jeszcze forma pośrednia, czyli MT (Medium Tech), jednak ze względu na brak jasno sprecyzowanych reguł, gdzie kończy się LT, a gdzie zaczyna HT, w wielu przypadkach jest to po prostu deklaracja właściciela akwarium i wzajemne punktowanie stron 😉

Podział ze względu na obsadę i funkcje:

 • Ogólne, Towarzyskie. Tutaj mamy z kolei do czynienia z typem szkiełka, ze względu na stworzonka w nim zamieszkujące. Akwarium towarzyskie zamieszkuje najczęściej parę, kilka lub więcej gatunków ryb, skorupiaków czy tez innych stworzonek, tak dobranych aby żyły ze sobą w zgodzie i nie stwarzały dla siebie wzajemnie zagrożenia.
 • Jednogatunkowe, jak sama nazwa mówi, jest to zbiornik, w którym żyje nie więcej niż jeden gatunek ryb. Czasami po prostu jest to wola właściciela (np. ławica Neonów), czasami podyktowana jednak wybranym gatunkiem ryby, który bywa zbyt agresywny i terytorialny aby żyć w jednym szkle zgodnie z innymi rybami.
 • Tarliskowe, kotniki, hodowlane to z kolei akwaria, tworzone z myślą tylko o hodowli i rozmnażaniu ryb, często nie spełniające wymogów litrażowych dla danego gatunku, „stawiane” tylko po to aby tarło i odchowanie narybku odbywało się w kontrolowanych warunkach. Zdarza się, że bez takich zbiorników ikra bądź narybek są po prostu zjadane przez rodziców, czy też inne, większe rybki.
 • Kwarantanna – akwarium tymczasowe, mające na celu chwilowe przetrzymanie nabytych ryb, w celu wyeliminowania ryzyka przeniesienia chorób czy pasożytów do naszego zbiornika głównego.
 • Malawi – szkiełko,w którym raczej nie znajdziesz roślin, za to najczęściej zobaczysz w nim „gruzowisko”, czyli sporo kamieni i kolorowe rybki z jeziora Malawi w Afryce właśnie.
 • Krewetkarium to jednogatunkowe akwarium, które zamieszkują przede wszystkim krewetki.
 • Krabarium to jednogatunkowe akwarium, w którym głównym mieszkańcem są kraby. Ze względu na niektóre gatunki krabów, szkiełko takie przybiera często formę paludarium.

No dobra. a co to za styl ten aquascaping?

Aquascaping to nie styl, to nic innego jak tworzenie wodnych krajobrazów i pejzaży. Swego rodzaju „rzeźbienie” i tworzenie żywych (zawierających często florę i faunę, z naciskiem jednak na florę) obrazów. Do aquascapingu można zaliczyć wiele z powyższych stylów tworzenia akwariów. Najczęściej jednak aquascaping używany jest jako termin, który odnosi się do sztuki aranżacji/tworzenia podwodnego świata z kamieni, korzeni i roślin w stylu naturalnym.

One thought on “Aquacośtam, BW, Holender… Co to wszystko znaczy!?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: