Uwaga „Obcy” v2

By Stijn Ghesquiere – http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Pomacea_bridgesii_purple-yellow.jpg, CC BY-SA 3.0,

Ampularia nielegalna!?

Witam. Zdziwienie po przeczytaniu powyższego stwierdzenia, przez większość z Was jest w pełni uzasadnione, gdyż, nie każdy zdaje sobie sprawę, że te piękne ślimaczki mają swoje ograniczenia prawne i to już od kilku lat. Mianowicie. Możesz je mieć legalnie w swoim akwarium i tylko tam. Zabroniony jest natomiast obrót i handel wszelkimi ślimakami Pomacea, do których należą również Ampularia, a w latach 2011-2013 wprowadzono na terenie UE i Polski prawa zakazujące importu, eksportu oraz handu wszystkimi ślimakami z rodzaju Pomacea właśnie.
Niniejszy tekst, w nawiązaniu do mojego poprzedniego artykułu pt. Uwaga „Obcy”! Czyli zagrożenie dla życia i zdrowia w rodzimych ekosystemach, ma na celu uświadomienie nas wszystkich, jakie gatunki często mamy w naszych akwariach lub spotykamy w sklepach, a często tym samym, nieświadomie działamy na pograniczu prawa, bądź wręcz je naruszamy. Mowa oczywiście o gatunkach inwazyjnych ale nie tylko. Osobiście spotkałem w jednym z moich ulubionych sklepów akwarystycznych, popularne ryby, które z kolei są równie nielegalne w handlu i obrocie. Mowa np. o Danio fluo w rożnych odmianach barwnych. Są to ryby , którymi obrót i handel na podstawie Ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych jest nielegalny.
Wyjaśniałem różnice pomiędzy gatunkami obcymi, a obcymi gatunkami inwazyjnymi w poprzednim artykule i wielu z Was zapytało o jakich konkretnie mówimy. W Polsce obowiązują dwie takie listy. Typowo krajowa ale oczywiście i obowiązująca na terenie całej Unii Europejskiej.Linki do obu znajdziecie na końcu artykułu.
Znajdziemy tam m.in.:

– raki takie jak luizjański czy marmurkowy,

– ryby takie jak sumik koralowy (sumik węgorzowaty), pirapitinga, sumik karłowaty czy trawianka, a nawet popularne w akwariach rośliny jak kabomba karolińska. Warto więc przejrzeć obie listy.

Reakcja i zapobieganie

Co należy zrobić gdy znajdziemy jeden z takich gatunków w naszych wodach? Bezwzględnie odłowić i nie introdukować ponownie, czyli eliminować dalsze rozprzestrzenianie się. Można również powiadomić Łowca Obcych Obcych Rafała Maciaszka, który chętnie „przygarnia” informację o takich gatunkach w celach naukowych. Nie należy jednak bezwzględnie wg polskiego prawa, wrzucać takich, ryb, raków etc. ponownie do wody – zagrożenie dla całych ekosystemów jest zbyt duże by ryzykować takim poczynaniem, dlatego należy te obce gatunki inwazyjne eliminować, mówiąc wprost zabijać.

Co jeśli napotkamy takie gatunki w sklepie? Są dwie opcje. Możemy dyskretnie poinformować właściciela, że być może nieświadomie łamie prawo i podkreślić, że stworzenia nie mogą być wypuszczane na wolność. Jednocześnie możemy poinformować, że może przystąpić do akcji Łowcy Obcych i ubiegać się o przyznanie certyfikatu zaświadczającego o nieposiadaniu zagrażających środowisku gatunków inwazyjnych oraz organizmów genetycznie modyfikowanych, prawnie zakazanych na terenie Unii Europejskiej. Więcej informacji na stronie Łowcy Obcych (http://www.kumakshrimp.pl/lowca/)

Możemy również powiadomić przedstawicieli Inspektoratu Ochrony Środowiska aby podjęli stosowne działania w zakresie ich kompetencji. Czy sprzedający postąpi słusznie i pozbędzie się takich ryb zgodnie z prawem? Czy działania pracowników GIOŚu będą skuteczniejsze? Nie mi to oceniać.

Wszyscy jesteśmy akwarystami. Bądźmy akwarystami odpowiedzialnymi, szanującymi obowiązujące prawo ale co ważniejsze środowisko naturalne.
Lista PL

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20112101260/O/D20111260.pdf
Lista UE

http://www.gdos.gov.pl/files/artykuly/5050/IAS_2019_2_zal_icon_3.docx

Inne akty prawne i linki do stron związanych z powyższym artykułem

https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2013-1046,18021071.html
https://piorin.gov.pl/files/userfiles/wnf/eksport_import/kody_celne/wykaz_roslin_ktorych_wprowadzanie_jest_zakazane.pdf
https://www.loc.gov/law/help/restrictions-on-gmos/eu.php?fbclid=IwAR2_zSuRfSfJ4OK_x0Ji3xzl2IZaaW9linDhc7Jf_yowsRgcDL7qrtf15ZY
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20010760811&fbclid=IwAR293GWusMzSf1EoB4c6J9vjbQBNdjhf0gyeUeRRNRC6NwDNqGEoL2LKgHk
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomacea
http://www.kumakshrimp.pl/lowca/
http://www.gdos.gov.pl/igo
http://www.gios.gov.pl/pl/kontrola/organy-wlasciwe-w-sprawach-skarg-i-interwencji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: